• 0362 431 33 49
  Kendi gücünün bilincinde olan insanlar inanca, umuda ve farkındalığa sahiptirler. Kendisinin eksik yönlerini sahip olduğu yeteneklerin, kapasitelerin farkında olan insanlardır. Kendi kendine yetmeyi öğrenen insan verimlidir, gerçekçidir ve yeterli bir kişiliğe sahiptir. 
  Hayallerini "kendi gücüyle" gerçekleştirebileceğine inanan insan şevklidir, inançlıdır ve yaşama sevinci vardır. Unutmayın ki insanın gelecekteki umudu onun şimdiki gücünün kaynağıdır. (Cüceloğlu, 2000, s:62). 
   
  Kendini gerçekleştirmekte olan bireyin taşıdığı özellikler psikolojik sağlığı yerinde olan çağdaş insanda bulunması gereken özellikleridir. Kendini gerçekleştirmekte olan birey, geçmişten daha çok geleceğe dönüktür, yaratıcıdır. Kendine saygı duyar, kendini olduğu gibi kabul eder, duygularını açığa vurmaktan kaçınmaz. Değişmeye ve yeni yaşantılara açıktır. Kendini değişmekte olan dünyanın yine değişmekte olan gerçek bir parçası olarak görür.
   
  Kendini gerçekleştirmek birey için kuşkusuz yaşam boyu devam eden bir süreçtir. Her bireyin belli bir dönemde belirli gerçekleşim düzeyi vardır. Bu gerçekleşim düzeyinin zaman içinde olumlu yönde gelişmesi beklenir. 
  Engellilerin Kendini Gerçekleştirmesi normal bireylere göre daha zor olmaktadır. Çünkü engelli bireylerin kendilerini gerçekleştirmesi için gereken temel mekanizmalar henüz ülkemizde oluşturulmamıştır. Bu yüzden birçok engelli birey ve ailesi, yaşadıkları organ eksikliğinden kaynaklanan eksiklik duygusu yaşamaktadır. Bu eksiklik duygusunun üzerine bir de kendini gerçekleştirememe durumu eklenince durum çok daha vahim olmaktadır.
   
  Oysaki engelli bireylere, normal bireylere sağlanan olanaklar sağlansa görülecektir ki, onlarda kendilerini gerçekleştirecek ve yaşadıkları eksiklik duygusu azalacaktır. Bu durum normal bir bireyde nasıl gerçekleşirse engelli bireyde de aynı şekilde gerçekleşir. Aradaki tek fark ise sadece kişilik, mizaç ve karakter yönünden olacaktır. Bu durumsa beklenen bir durumdur.
   
  Kendini gerçekleştirme yolunda ilk adım insanın kendini tanımasıdır. Bunun için yeterliliklerini, karakter özelliklerini, güçlü ve zayıf yanlarını bilmesi gereklidir. Kendinizi tanımak, doğru soruların sorulması ve gelen cevapların kalbinizde de onay bulması ile başlayan bir süreçtir. Bu sürece bilinçli bir şekilde yaklaşırsanız kendinize zamanda tanımanız gerektiğini de fark edeceksiniz. Maslow’ un ihtiyaçlar hiyerarşisinde bir insanın en alt basamaktaki ihtiyaçları karşılandıktan sonra bir üst basamaktaki ihtiyaca yöneldiği savunulur. Bu hiyerarşiye göre piramitin tabanında ilk sırayı temel içgüdüsel ihtiyaçlar olan yemek, uyumak gibi fizyolojik ihtiyaçlar yer alır. İkinci sırada insanların güvenlik ihtiyacının karşılanması gerekir. Güvenlik ihtiyacı karşılandıktan sonra insanlar sevgi ve ait olma ihtiyacına yönelir. Sevmek ve sevilmek dışında insanlar kendisine saygı duyulmasını isterler. Saygınlık, tanınma, başarılı olma, taktir edilme gibi ihtiyaçları karşılandıktan sonra piramitin en tepesinde kendini gerçekleştirme yani ideallerini ve yeteneklerini gerçekleştirme ihtiyacı duyar. Kendini gerçekleştirme yolunda izlenecek bir süreç bu piramitte ifade edilmiştir. Buna göre bir basamaktaki ihtiyaç tam olarak karşılanamazsa bir üst basamağa sağlıklı bir geçiş sağlanamaz. Kendini gerçekleştirmekle ilgili olarak pek çok araştırma yapmış olan Maslow, kendini gerçekleştirmiş ve kendini tanıyan kişilerde 16 ortak özellik gözlemlemiştir. 
   
  Bunlar: 
   
  1-Gerçeğin bilinebilecek yönlerini, doğru olarak algılar. 
  2- Bilenemeyecek olanların bilinemeyeceğini, doğru olarak algılar
  3- Gerçeği olduğu gibi kabul eder. 
  4- Kendisini olduğu gibi kabul eder. 
  5- Başkalarını olduğu gibi kabul eder. 
  6- Yaşamın getirdiği olayları tam anlamıyla yaşayarak tadını çıkarma eğilimindedir. 
  7- Kendiliğinden hareket eder. 
  8- Yaratıcı bir biçimde davranabilir. 
  9- Kendine ve yaşama gülebilir.
  10- İnsanlığa değer verir ve onun sorunlarını ciddiye alır. 
  11- Son derece yakın ve derin birkaç dostu vardır. 
  12- Yaşamı bir çocuğun gözü ve kalbiyle görüp yaşayabilir. 
  13- Gerektiğinde çok çalışır ve sorumluluğunun farkındadır. 
  14- Dürüsttür. 
  15- Çevresinin farkındadır, sürekli çevresini araştırır ve yeni şeyler dener. 
  16- Savunucu değildir.
   
  Kendilerini gerçekleştiren engellilere baktığımızda, hayatları boyunca karşılaştıkları güçlüklere rağmen bunlara boyun eğmeyen, devamlı azim ve kararlılıkla tünelin ucundaki aydınlığa doğru yürüyen engelliler olduklarını görmekteyiz. 
  Düşünün ki engellisiniz, hayatınız boyunca da böyle kalacaksınız, acaba kendinizi nasıl hissedersiniz? Ya görme ya da ortopedik engellisiniz ya da başka bir engelli... Bu durumda olmak ve bir de kendini gerçekleştirebilmek; öyle kolay değil bu iş, birçok güçlük var; hem de çok... Ulaşım, İstihdam, Eğitim v.b. birçok sorun. Gözünüz korktu değil mi, engelli olmadığınıza belki de şükrettiniz. 
   
  İşte bütün bunlara rağmen kendilerini gerçekleştiren binlerce engelli var aramızda, ama esas olan bütün engellilerin kendilerini gerçekleştirebilmesidir.
   
   
   
   
  Hasan Tahsin YAZICI
  Psikolojik Danışman
  İlkadım Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı
   

  21.04.2021
  SAMSUN Hava Durumu
 • Çarşamba

  Çok Bulutlu

  23:01 itibariyle,Çrş 21.04.2021

  En Yüksek

  14°C

  En Düşük

  10°C

 • Perşembe

  Çok Bulutlu

  23:01 itibariyle,Çrş 21.04.2021

  En Yüksek

  15°C

  En Düşük

  9°C