• 0362 431 33 49
  Samsun İl Genel Meclisi kasım ayı altıncı bileşimi Meclis Başkanı Mustafa Karakurt başkanlığında gerçekleştirildi. Samsun’da ‘Kadının Durumu’ ve ‘Kadın Dostu Kentler’ projelerinde şiddete maruz kalan kadın ve erkek engelliler ile ilgili yapılan çalışmalar hakkındaki raporunu okuyan İl Genel Meclisi Kadın Erkek Eşitliği Komisyonu Başkan Vekili Hüseyin Esen, “Samsun Valiliği engelli veri tabanı projesi başlatmış ve 2012 yılı itibariyle 129.385 engelli kayıt altına alınmıştır. Sağlık Müdürlüğü verilerine göre engelli kadın sayısı 76 bin 342 ve engelli erkek sayısı 53 bin 43'tür. Kadına yönelik şiddet tüm kesimlerde görülmekle birlikte bazı gruplar, örneğin engelli kadınlar, daha dezavantajlı konumdadırlar. Kadınların engelli olmasından kaynaklı yardım istemeyişi ve kendini ifade edemeyişi daha uzun süre şiddete maruz kalmalarını beraberinde getirmektedir. Görme engelli kadınlar yoğunlukla duygusal ve sözel şiddete uğramakta, engellinin bağımlılık derecesi arttıkça, şiddet görme düzeyi de artmaktadır. Zihinsel engelli kadınlarda ise cinsel şiddet daha yüksek oranda görülmektedir. Engelli kadınların karşılaştıkları ayrımcılık bir başka şiddet biçimidir. Bu kadınların cinselliklerini yaşamaları ve çocuk sahibi olmaları hoş karşılanmamakta, diğer kadınlar için olağan görülen davranış biçimleri süslenmek gibi bu kadınlara yakıştırılamamaktadır. Sonuç olarak, engelli kadın ve erkeklerin şiddet mağduru olup olmadıklarına dair ayrıntılı çalışmalar yapılarak istatistiklerin tutulması ve bu istatistikler doğrultusunda yeni çalışmalar yapılması komisyonumuzca değerlendirilmektedir” dedi.
   
  “ENGELLİ SAYIMIZ 140 BİNİ GEÇTİ”
  Okunan raporun ardından meclis üyelerin sorularına cevap veren Samsun Valiliği Yerel Eşitlik Birimi Sorumlusu Sosyal Hizmet Uzmanı Hicran Karadoğan Kınık, “Samsun’da kadının durumu projesi kapsamında yapılan çalışmalar ilimizde yaşayan kadınların mevcut durumunu tespit etmeye yöneliktir. Bu çalışmaları yaparken biz sadece il merkezinde yaşayan kadınlar değil, farklı bölgelerde yaşayan kadınlara da ulaşmak istedik. Bu anlamda en dezavantaj konumunda olan kırsaldaki kadınlar ve engelli kadınlarla görüşmek istedik. Biz ancak belli bir kesimine ulaştık. Çünkü bizim projemizin süresi ve bütçesi sınırlıydı. Bu anlamda odak grup çalışmamızı engelli kadınlarla yaptık. Orada elde ettiğimiz bilgileri rapora yazdırdık. Şiddet ile ilgili olarak da şiddeti kayıt altına alma konusundaki belirli sıkıntılar yaşıyoruz. Kadınlar yaşadıkları şiddeti resmi makamlara başvurmakta çok net şekilde ulaşamıyorlar. Bu durum engelli kadınlarda ister istemez biraz daha farklılaşıyor. Türkiye’de 3 tane engelli kadın örgütlenmesi var. Bunlardan bir tanesi Samsun’a yeni kuruldu. 2012 yılı itibariyle kayıt altına alınan engelli sayısı, 2013 yılı itibariyle 140 bini geçmiş durumdadır. Bu sayı yükseldi gözü ile bakılabilir ama aslında bu sayı yükselmedi. 2012 yılında ulaşamadığımız engelli kişilere ulaşıyoruz. Nüfusun yüzde 12,5’i engellidir. Samsun’da engelliler ile ilgili süreğen hastalığı olanlar yani şeker hastası ve böbrek yetmezliği gibi gruplarda engelliler gurubu içersine giriyor” diye konuştu.
   
  SAMSUN’DAKİ ENGELLİ KALDIRIMLARI KAUÇUK OLMALIYDI
  Engellilerin sorunları hakkında bilgi veren Samsun Engelliler Federasyonu (SAMEF) Başkanı Mehmet Akbulut, “Ülkemizde nüfusun ortalama % 12,29’ unu engelliler oluşturmaktadır. Bu oran Karadeniz bölgesinde % 14’tür. Bu camianın eğitim, istihdam, sosyal güvenlik, hukuk, sağlık v.b. alanlarda çeşitli sorunları olduğu gibi bu sorunların çözümü için de çeşitli çalışmalar yapılması gerekmektedir. 
   
  Şiddete maruz kalan kadın ve erkek engellilere yönelik kurumumuz ve üye derneklerimizin yapmış olduğu tespitler ve küçük çapta çalışmalar bulunmaktadır;
   
  Bazı engelli çocuklar aileleri tarafından dikkate alınmamakta, onlara değer verilmemektedir;  Kurumlarımızda, engellilere yönelik yapılan mesleki sosyal ve kültürel etkinliklerle onlara değer verildiği hissettirilmekte ve kendilerini gerçekleştirmelerine katkı sağlanmaktadır. 
   
  Bazı aileler engelli çocuklarından dolayı utanmakta ve çocukları ile toplumsal etkinliklere katılmaktan çekinmektedirler; Engelli ailelerine yönelik farklı farkındalık çalışmalar yapılmakta ve bu ailelerin eğitilmelerine katkı sağlanmaktadır. 
  Özellikle işitme engelliler iletişiminde büyük sorun yaşamaktadırlar. Sağlıklı iletişim kuramamakta ve sıkıntılarını anlatamamaktadırlar (İşitme engellilerin kendi aralarında kullanabilecekleri ortak bir dil bulunmamaktadır); Bu sorunun çözümüne yönelik, Orta Karadeniz Engelliler Derneği ile İlkadım Kaymakamlığı “Beni Gerçekten Anlıyor Musun” isimli ortaklaşa proje hazırladı. İşitme engellilerin toplumsal kaynaşmalarına katkı sağlamayı hedefleyen proje Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmektedir.
   
  Engelli kadın ve erkekler çeşitli şiddet türlerine maruz kalmaktadırlar;  Kurumlarımıza gelerek durumunu paylaşan engellilerin sorunları dinlenmekte ve gerekli rehberlik hizmetleri yapılmaktadır.  Özellikle engelli kadınların kendilerini rahatça ifade edebilecekleri Engelli Kadınlar Derneği adında bir dernek kuruldu. Bu dernek aracılığıyla bu kadınlara ulaşılmaya ve rehberlik yapılmaya başlanıldı. 
   
  Engelli vatandaşlarımızın topluma kazandırılması gayretlerinin yoğunlaştığı günümüzde 1.500.000 nüfusa yaklaşan Büyükşehir ünvanlı İlimizde 14 yaşını dolduran otizmli, orta ve ağır derecedeki engelli çocuklarımızın gidebilecekleri yeterli kapasitede okul (lise) bulunmamaktadır; Bu konu ile ilgili Sayın Valimiz Hüseyin AKSOY ile görüşülerek gerekli çalışmaların başlatılmasına katkı sağlandı. 
   
  Engelli çalışanlar çalıştıkları kurumlarda farklı sorunlar yaşamakta ve hak ettikleri konumlara gelememektedirler; İlimizde engelli kadrosunda çalışanların bir araya gelerek sorunlarını dile getirmeleri, çözüm noktasında birlikte hareket etmelerine yönelik çalışmalarınız başlamıştır.
   
  Şiddet konusunda ailelerimizde bilinçlenme eksikliği var. Ailelerimiz engelli çocuklarını bu çocuk dediğimiz 35 - 40 yaşına gelmiş bir engelli ailesinin yanında kalıyorsa o da çocuk olarak değerlendiriliyor. Bunlara değer verilmediğini gördük. Bunlarla aileler dışarı çıkıp sosyal ortamlara katılmaktan çekindiklerini tespit ettik.
   
  Duygusal anlamda engellilere uygulanan şiddet budur. Ayrıca toplumda işitme, görme ve bedensel engelliler var. İşitme engellilerin durumu diğer engellilere göre çok daha zor. İşitme engelli arkadaşlarımızın toplumun yüzde 0,5’ini oluşturmaktadır. Ama iletişim anlamında en büyük sorunu yaşayan gruplar bunlar. Şiddetin her türlüsüne maruz kalabiliyorlar. Çünkü kendi aralarında konuşabilecekleri ortak dil dahi yok. Sadece Samsun’un İlkadım ilçesinde ilkokul, lise ve STK’lar arasında konuşan 3 tane farklı dil var. Bununla ilgili bir çalışma yapılmamış.
   
  Toplumumuzda zihinsel engellilerimiz de var. Zihinsel engellilerimiz orta ve ağır derecedeki zihinsel engellilerimiz lise seviyesindeki okul ihtiyaçlarını tespit ettik. Şuanda İlkışık Eğitim Uygulama Merkezinde eğitim görüyorlar. 70 kişilik kapasitesi olan bir okuldur. Fakat mevcutta 140 tane zihinsel engellimiz var ve bunun yarısı açıkta bekliyor.
   
  Bu konuyla ilgili Samsun Valisi Hüseyin Aksoy ile görüştüğümüzde Rehberlik Araştırma Merkezi’nin dönüştürülmesini talimatını verdi ve bu proje devam ediyor. Samsun’un kaldırımları görme engelliler ile ilgili hep taş döşeniyor. Ama üzerinde yürümeye kalktığımızda ayak tabanlarımız şişiyor.
   
  Engelliler bunların üzerinde yürüyemez duruma geliyorlar. Bunların normalde kauçuk olması gerekirken, bizim Samsun’un yerelinde bunlar taşlardan yapılmış. Bu da ‘engellilere hizmet veriyorum’ anlamında yapılan, ama engellilere baktığımızda zarar getiren bir oluşumdur” şeklinde konuştu. 

  15 18:45:25 Kasım 2013
 • EĞİTİM GENÇLİK ENGELLİLER VE SPOR DERNEĞİ OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL İLANI
 • SAMEF OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL İLANI
 • SAMSUN VALİSİ SAYIN DOÇ. DR. ZÜLKİF DAĞLI FEDERASYONUMUZU ZİYARET ETTİ
 • "Farklılıklarımızla Afette Gönüllüyüz Projesi"nin Tanıtımı Yapıldı
 • "Farklılıklarımızla Afette Gönüllüyüz Projesi" Katılımcıları Tespit Edildi
 • "Farklılıklarımızla Afette Gönüllüyüz Projesi" Kabul Edildi
 • Samsun Ekspres Engelliler Olağan Genel Kurul Toplantısı
 • 7 Bedensel Engelli Sığınmacıya Tekerlekli Sandalye Yardımı
 • SAMEF'ten Basın Açıklaması
 • EKPSS 2019/1 KURA TERCİHLERİ BAŞLAMIŞTIR GEÇ KALMAYIN
 • HAVZA ENGELLİLER DERNEĞİ OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTI ÇAĞRISI
 • EĞİTİM GENÇLİK ENGELLİLER VE SPOR DERNEĞİ GENEL KURUL TOPLANTI ÇAĞRISI
 • SAMSUN İŞİTME ENGELLİLER DERNEĞİ OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI
 • SAMEF OLAĞAN GENEL KURUL ÇAĞRISI
 • Samulaş Toplu Taşıma Araçlarının Şoförlerine Engelli Bireylere Yönelik Yaklaşım ve Davranış Eğitimi Verildi.
 • OMÜ Tıp Fakültesinde Engelli Farkındalığı Deneyim Paylaşımı Gerçekleştirildi
 • Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Komitesi’nin 21. Oturumu
 • Karadeniz Engelli Üniversite Öğrencileri Çalıştayı Tamamlandı
 • Türkiye Boks Şampiyonasında Beyazay Derneği Spor Kulübü Sporcusundan 3. Lük
 • Karadeniz Engelli Üniversite Öğrencileri Çalıştayı Başvuru Formu
 • OKADER Olağan Genel Kurul Toplantısı
 • İŞKUR, Engelli İstihdamına Yönelik Desteklerini Sürdürüyor
 • Aşmak İçin Hareket Kampanyası Kapsamında Samsun’da Engelsiz Kamp Yapıldı
 • Geçerli Bir Mesleğiniz Olsun İster Misiniz?
 • Çarşamba TSO'da 16.Girişimcilik Kursu (Engelli ve Eski Hükümlü)
 • Sivil Toplum Sektörü Çalıştayının Beşincisi Trabzon’da Gerçekleştirildi
 • Engelli Araçlarındaki ÖTV Muafiyeti Sınır Fiyatı Belirlendi
 • Engelliye Girişimcilik Kursu
 • SAMEF "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine" Devam Ediyor
 • Bazı Özel Eğitim Okulları ve Yatılı Bölümlerinin Kapatılması Önlendi
 • Olağanüstü Genel Kurul Toplantı Çağrısı
 • SAMEF'ten AXA Sigorta Çalışanlarına Farkındalık Etkinliği
 • Öğreniyorum - Öğretiyorum Festivali
 • Özel Eğitime İhtiyacı Olan Çocuklar İçin Çalıştay Yapıldı
 • Üniversite Öğrencileri Engellileri Anlamak İçin Yürüdü
 • Alaçam'da Engelliler Haftası Kutlamalarına SAMEF Katkısı
 • 19 Mayıs İlçesinde Sergi Açılışı Yapıldı
 • Bulvar AVM'de Engelsiz Spor Şenliği Yapıldı
 • SAMEF'ten Tıp Fakültesinde Deneyim Paylaşımı
 • İlahiyat Fakültesinden SAMEF'e İade-i Ziyaret
 • Sessiz Çığlıkların Sesi Olalım
 • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Mülakat Sonuçları Belli Oldu
 • SAMEF YÜREĞİMİZDEKİ ENGELLERİ KALDIRIYORUZ ETKİNLİĞİNDE
 • SAMEF KULAĞA SES DİLE SÖZ ETKİNLİĞİNE KATILDI
 • SAMEF ŞEHİT AHMET ALTUNOĞLU A.İ.H.L FARKINDALIK ETKİNLİĞİNE KATILDI
 • İŞİTME ENGELLİ ARİF ASAN TRAFİK KAZASINDA VEFAT ETTİ
 • SAMEF'TE BELGE TÖRENİ
 • SAMSUN MİLETVEKİLİMİZ HASAN BASRİ KURT FEDERASYONUMUZU ZİYARET ETTİ
 • Engelliler için 2023 vizyonu Diyarbakır'da şekillenecek
 • MEMUR OLMAK İÇİN EKPSS KURS KAYITLARI BAŞLADI
 • SAMEF 21 MART DÜNYA DOWN SENDROMLULAR FARKINDALIK GÜNÜNDE
 • HALK EĞİTİM DESTEKLİ AÇILACAK KURSLARIMIZ
 • Havza Engelliler Derneği ve Havza Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeni ile bir program düzenlendi.
 • SAMEF 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ YEMEĞİNDE ÇİĞDEM KARAASLAN İLE BİR ARAYA GELDi
 • SAMSUN STK BULUŞMASI ATAKUM YALI CAFEDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
 • AK PARTİLİ GENÇLER İŞİTME ENGELLİLER İLE SPOR ETKİNLİĞİNDE BULUŞTU
 • Sivil Toplum Sektörü Çalıştayı Ankara'da Düzenlendi
 • SAMEF'ten İlkadım Halk Eğitim Merkezi'ne Tekerlekli Sandalye
 • Engelliler Konfederasyonu 4. Olağan Genel Kurulu
 • Aşmak İçin Hareket Tüm Hızıyla Devam Ediyor
 • SODER Olağan Genel Kurul Toplantısı
 • SAMEF'ten Engellilere İlkyardım Eğitimi
 • Samsun'da 'Otizmli Çocuklar' İçin Seferberlik
 • “Aşmak İçin Hareket” Projesi Samsun İl Yürütme Kurulu Üyelerinden Ziyaret
 • "Hayata Tutunuyorum" Projesinde KOSGEB Adımı
 • Samsun'da "HAREKET" Zamanı
 • SAMEF Engelli İstihdam Törenine Katıldı
 • Demokrasi Uçuşu
 • "Kariyer Günü" Etkinliği
 • 10 Engelliye "Mekan Süslemecisi" Eğitimi
 • Engellilerin Talepleri
 • Akülü Araç ve Tekerlekli Sandalyeler Yeni Sahiplerine Dağıtıldı
 • Uluslararası Engellilerin Eğitimi Kongresi
 • SAMEF Olağan Genel Kurul Toplantısı
 • Ehliyet Sınavı Soruları İşaret Diline Çevrilecek
 • Engelliler İçin İstifa Etti
 • Aşmak İçin Hareket Kampanyası
 • Beyaz Ay Derneği Samsun Şubesi OMÜ ile Protokol İmzaladı
 • Beyaz Ay Derneğinden Yusuf Ziya Yılmaz'a Ziyaret
 • "Aşmak İçin Hareket" Farkındalık Eğitimleri
 • "Hayata Farklılıklarıyla Bakmak" Konferansları Gerçekleştirildi
 • Beyazay Derneğinden İl Emniyet Müdürü Yavuz'a Ziyaret
 • Gençlik Çalıştaylarının 4.Sü Gerçekleştirildi
 • Engellilerin Siyasal Yaşama Katılım Hakkı Çalıştayı
 • Mahalle Çalıştaylarına Tam Destek
 • Erasmus 2020 Proje Hazırlama Eğitimi Sona Erdi
 • Erasmus 2020 Proje Hazırlama Eğitimi Başladı
 • "Engelli Olma" Deneyimini Yaşadılar
 • Tıp Fakültesi Öğrencileri İşaret Dili Sertifikalarını Aldı
 • AKBULUT, Ankara ‘da Milli Eğitim Bakanı İle Bir Araya Geldi
 • AKBULUT, "Türkiyede Engelli Hakları" Konulu Toplantıya Katıldı
 • SAMEF Meclise Çıkarma Yaptı
 • İşaret Dili Tercümanı Sınavı İptal Edildi
 • Romatem'de İşaret Dili Eğitimi
 • 1.Uluslararası Engellilerin İstihdamı ve Sosyal Güvenlik Sorunları Kongresi
 • Proje Yazarlığı Eğitimi
 • Mental Artimetik Kursu
 • Masaj Terapistleri Belgelerini Törenle Aldı
 • Engelli Ayrımı Sona Erecek
 • Kalbimiz Soma'da
 • Sınav isyanı
 • O Çocuklar Hayata Çekilecek
 • Ulusal İşaret Dili Yaygınlaşacak
 • İşitme Engelli Bayanlar Müftümüzü Ziyaret Etti
 • Gençlerde Girişimcilik Ruhu Yok
 • KOSGEB "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi" Tamamlandı
 • SAMEF'ten Farkındalık Semineri
 • Kendimi Keşfediyor, Mesleğimi Seçiyorum Projesi Sona Erdi
 • Engellilerin Tayinleri Kolaylaşıyor
 • Elele Projesi Sona Erdi
 • Başarılı Engelli Sporcularımız Mavi Işıklarda Bir Araya Geldi
 • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Başladı
 • Mültecilere Türkçe Kursu Sertifika Töreni Düzenlendi
 • İşitme Engelliler ve Spor Çalıştayı Düzenlendi
 • Otizmli Çocuklar İçin Buluştular
 • Otizmli Çocuğu Olan Aileler Buluşuyor
 • Hastaları İçin "İşaret Dili" Öğrendiler
 • "Bilinçli Gençler" den Ziyaret
 • SAMEF'ten Unutulmayacak 3 Aralık Etkinlikleri
 • Otizimli Çocuklar Derneği Başkanı Valimizi Ziyaret Etti
 • Engellilerin Sorunu Tartışıldı
 • Ekspres Engelliler'den Vali Ziyareti
 • 2014 EKPSS Tarihinde Değişiklik
 • İşitme Engellilere 1 Milyonluk Proje
 • Çarşamba'da 42 Engellinin Araç Sevinci
 • U21 Dünya Basketbol Şampiyonası Samsun'da
 • SAMEF’ten İl Müftüsü Öztürk’e Ziyaret
 • EDES Projeleri Farkındalık Oluşturmaktan Uzaklaştı
 • Otizmli Çocuklar Eğitim Bekliyor
 • İlkadım Belediyesi Umut Oluyor
 • Kurs Maratonu Başladı
 • Ortak Bir Dilde Buluşacaklar
 • Samsun Engelliler Federasyonundan ÇTSO’ya Ziyaret
 • Engelilere İndirimli İnternet
 • Canik Belediyesi Engellilere Fotoğrafçılık Kursu Düzenliyor
 • Engellilere Vergi İndirim Belgesi
 • Mavi Kapakla Yüzler Gülsün
 • İLKADIM'DA ENGELLER KALKIYOR
 • Kadın Sağlığı Eğitim Projesi
 • OMÜ’lü Hekim Adayları İşitme Engelli Hastalar İçin İşaret Dili Öğrenecekler